Lapsed ja fb

Armin sai eile kuu aega vanaks ning minult küsiti konstantselt, et miks ei ole temast ühtegi pilti facebookis. Ja ega ma midagi väga kosta ei osanudki, ma ei tea miks, aga ma ei ole vajalikuks pidanud temast sinna pilte üles riputada. Esiteks juba seetõttu, et ma annan endale aru, et iga tema naeratus, kulmukortsutus, haigutus ja ka nutujorr on imetlusväärsed, mis vajavad üles pildistamist ja säilitamist. See on aga ainult minu, uhke ema, arvamus. Tegelikult ju ei taha keegi, et tema ajajoonel päevast päeva ühe lapse pildid jookseks.. sest no, kaua Sa ikka seda võõrast last kaed 🙂

Teiseks ma mõtlen, et kui minu lapsepõlvest oleks valimatult pildid kättesaadavad, siis oleks see minu jaoks tõeline košmaar… kõik need soenguäpardused, totakad ilmed, viltune nägu jne. Ma iial ei tahaks, et igaüks saaks neid kaeda. PRaegu ma võin mõelda küll, et ma panen Arminist üles ainult ilusaid ja “nunnusid” pilte, mille üle ta peaks uhke olema, mitte telefoniga klõpsitud udukogusid.. aga kurjam, kust ma tean, et ta 15 aasta pärast ei arva, et need südamekestega sokid on maailma nõmedaimad ning häbeneb nende pärast endal silmad peast. Muuseas.. koolis tehtud uuringutest selgub, et internetis luba küsimata kellegi teise pildi lisamine, seal all kommenteerimine, mõnitamine jmt on laste endi meelest levinuim vägivalla vorm. Vot tak. Ja ma iial ei tahaks, et mina oma mõtlematu tegevusega sellele alust annaks.

Lisaks sellele olen ma aeg-ajalt tuulepea, kes unustab ära, et maailmas ja ka siinsamas Eesti vabariigis tegutseb inimesi, kelle kavatsused ei ole alati kõige siiramad, kelle teguviisid päevavalgust ei kannata. Nimelt oli mul siinsamas blogis 1 pilt paljast pojast vannis, ja mu sõbranna tuletas mulle meelde, et minu blogi on ju avalik ning vabalt võib see pilt sattuda kellegi kätte, kes eelkõige ei näe sellel pildil armsat süütut lapsukest, vaid hoopis midagi muud. Kui ma seda pilti siia lisasin, siis mõtlesin küll, et see on veits kohatu ja hea meelega oleks sinna mingi südamekese tuuninud, aga kuna ma ei oska ja proovida ka ei viitsind, siis mõtlesin, et mis seal ikka, ta on ju tilluke lapsuke alles. Hea meelega ju teeks nägu, et halba pole olemas, aga tegelt seisavad needsamad inimesed meiega koos poejärjekorras ja ostavad koju piima. Nüüdseks on see paljas pilt kustutatud.

Millegipärast on olnud sedasi, et blogisse ma panen hea meelega pilte, sest see tundub mulle hoopis intiimsem keskkond ja ma tean, et siin käivad paljud minu tuttavad ja kursakad jt, keda ma igapäevaselt ei näe, fb on aga kuidagi hoomamatum. Kuigi mul pole ka seal inimesi, kellega ma poleks reaalselt kohtunud, on see sõbralist täienenud aastate jooksul kõvasti.. Kõik erinevad koolid ja töökohad on ju kokku viinud erinevate inimestega, kellega nüüdseks küll kokkupuude puudub ja ma mõtlen, et kui paljusid sealt reaalselt huvitab kellegi lapse või 1kõik, mis pildid, ja miks ma ikka seda jagan, sest tõde on see, et mitte keegi ei näe teda nii nagu mina ja Ardi.

Ardi arvamus on selline, et kui Armin saab nii suureks, et ise nooti jagab ja tahab ennast kuskil presenteerida, siis lasku käia, meie ei peaks seda tema eest tegema. Tema arvamus iseenesest ei üllata mind, sest ta on terves minu tutvusringkonnas kõige vähem sotsiaalmeediat tarbivam inimene. Sest tal lihtsalt pole sellist soont, et kui paneb ennast ilusti riidesse ja sööb ilusas kohas ilusat sööki, siis seda tuleks teistega ka jagada. Tal isegi ei tule pähe selline asi, mis mulle iseenesest sobib, sest ma ei pea iial kahe musi vahelt fb-ga tema tähelepanu pärast võistlema 🙂 Mina ikka aeg-ajalt (kuigi ma arvan ka, et väga vähe) jagan, et mis ja kus ma olen ja ilusaid pilte.

Mida Teie arvate? Kas üldse ja missuguseid pilte lastest internetis jagada ning missugused ohud Teie meelest sellega kaasneda võivad?

Liisuke koogikest maitsmas
IMG_7739

3 thoughts on “Lapsed ja fb

 1. Ma arvan, et selliseid nunnusid pilte võib ikka mõne üles panna, kus lapsed ikka riides, et jah nagu sa mainisid, ei tekiks inimestel vajadus nende piltidega midagi halba ette võtta, kuigi olgem ausad, tänapäeval pildi töötlusproged teevad imesid ja ei tea iial, kes mis pilte enda heaks ära kasutab 😦 Kuid ma arvan, et kui sa pilte igapäevaselt neti ei topi, siis on ju ikka hea ja tore vaadata armsaid lapsi. Praegu mõtlen küll, et ma ka ei kavatse lapsest palju pilte üles panna, aga mine sa tea, pärast ka selline nunnuemme, et iga poosi jäädvustan ja topin netti üles. Eks ma siis hoiatan ette, kui mul see periood tuleb 😛

 2. Mina kunagi lisasin palju pilte, aga siiani ma mingi aja möödudes avan uue kausta ja vana deliidin, et ei jää kuskile ripakile. Praegu lisan harva ja julgen öelda, et minu listis on vaid inimesed keda tunnen reaalis ka ja pildid on vaid neile nähtavad. Paljaid pilte ei ole lisanud, ma isegi ei tee pilte kus laps on paljas. Isegi mitte selliseid kus laste rindkere paljas on, mis siis et nad on veel lapsed ja siledad tüdrukud nö. aga see on mingi minu kiiks. Ega ma usun et laps ka puudust ei tunne sellistest piltidest. Minul on albumis kus mina rannas ihualasti olen, Miia vanusena… ma küll seal midagi ägedat ei näe ja seda albumit just kellelegi kätte ka ei viska vaadata.
  Natuke rohkem armsatest lastest pilte FB-s on palju nunnum kui need enesearmastajad, kes iga hommik, lõuna ja õhtu oma selfisid üles viskavad “minu tänane padjanägu, ilus hommik, head ööd, mina õues, mina toas, mina arvuti taga, mina vaatan telekat,…” jne, ja koguaeg sama ja mõttetu feissipilt. Võiks lausa öelda et koguaeg üks ja sama lõust, et oleks siis näeks vaevagi kuidagi selle pildiga- aga ei. Vahel mõnel kollgi ninas ja pilt lõuaalt üles võetud…
  Ma nüüd ei näita kellelegi näpugi (A), mõni selfie mõne aja tagant on okei, aga igapäev 3-4 tk… oeh.
  Aga ma leian et see on igaühe oma otsus, kes kui palju lastest pilte sõpradele näha paneb. See et mina neid rohkem panin ja et Sina pea üldse mitte, siis see ei tee meist kummastki halvemat inimest. Või teeb?
  Mina just ei ole meie pilte blogisse väga pannud, nüüd mõned korrad olen. Mulle tundub just blogi selline avalikum koht kui minu fb konto 😀 Sest siin Sa nagu ei tea iial kes sattuma satub vaatama.

  • Ei kindlasti ei tee piltide lisamine või mitte lisamine halvemat inimest. Ja ma ei ole mingit kindlat seisukohta võtnud, et ma mitte iial ei hakka lisama, ma lihtsalt mõtisklen, et kas see võib ka mingeid ohte kaasa tuua. Võibolla varsti ka muud ei tee kui laksin tite pilte üles 😀

   Aga ma ka eile mõtlesin, et tegelikult on blogi avalikum keskkond kui fb.. kuigi mul on fb konto ka avalik, sest ma ei oska seda privaatseks muuta:( ja pole viitsind sellega jännata. see jälle mingi minu kiiks, et kuidagi tundub nagu blogi oleks intiimsem, et siin ma ju kirjutan oma elust ja puha, kuigi tegelikult tõesti ma kuidagi ei saa seda kontrollida, kes siin käivad v mis siin on, samas kui fb saaks ka teha nii, et ainult sõbrad näevad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s